Horsemanship vs. pozitivní motivace – cíl je stejný

Horsemanship a pozitivní motivace jsou dvě nejčastěji používané metody tréninku miniponíků (a koní). 
Každá skupina má své příznivce a odpůrce. Bohužel tyto dvě skupiny často proti sobě bojují.
Bojují za tu svoji metodu a jinou neuznávají, i když třeba o té druhé nemají žádné znalosti – neznají pořádně její principy a nerozumí ji.

Často můžeme vidět zejména ve FB skupinách vášnivé diskuze, které většinou vzniknou jen proto, že se někdo na něco ptá, že někdo žádá o radu se svým miniponíkem (koněm), jak vyřešit nějakou situaci, když v okolí nemá nikoho, kdo by mu pomohl. 

Ano, přiznám se, i já jsem dříve viděla jednu cestu, jeden směr, který mně přišel jako ten správný podle kterého by měli pracovat se svými čtyřnohými parťáky všichni…

Ale čím déle se pohybuju v koňském světě, čím více se v oblasti tréninku miniponíků vzdělávám, čím více jsme miniponíků (a koní) poznala, tím více zjišťuji, že každá metoda má své výhody a nevýhody (netýká se to jen horsemanshipu a pozitivky, ale obecně všech tréninkových metod).

Obě metody nám mohou v tréninku pomoci, můžeme mít díky nim spolehlivé parťáky pro všechny aktivity které vymyslíme.
Ale musíme je používat SPRÁVNĚ, musíme POCHOPIT jejich PRINCIPY, mít potřebné ZNALOSTI a získat praktické ZKUŠENOSTI.

Nestačí zhlédnout pár videí na YouTube nebo navštívit jeden kurz. Musíme se vzdělávat dlouhodobě, jinak dojde k druhé situaci, a to té, že nám miniponík nebude rozumět, nebude vědět, co po něm chceme, a můžeme si ho také zkazit.
Náprava nebývá jednoduchá a většinou vyžaduje někoho velmi zkušeného, kdo vrátí miniponíkovi ztracenou důvěru. 

Obě tyto metody spojuje STEJNÝ CÍL = mít z našich miniponíků spolehlivé parťáky se kterými nám společně strávené chvíle přinesou radost.
Jen cesta k cíli je trochu jiná, a to je to, co vyvolává velké a vášnivé (nejen) FB diskuze. 

HORSEMANSHIP neboli negativní motivace pracuje s tlakem, ať už formou dotyku rukou nebo hůlkou/tušírkou. 
Na koně vytvoříte tlak, a když zareaguje např. uhne zádí, tlak dáváte pryč a chválíte. 

POZITIVNÍ MOTIVACE využívá klikr (může se použít i slovo), odměny (nejčastěji pamlsky, mrkev, jablko) a tzv. target (targetem může být ruka, kužel, prachovka nebo si můžete zakoupit speciální target např. z Connection trainingu) přes který se miniponík učí. 
Když se dotkne targetu nosem – kliknete a odměníte.
Žádný tlak se nevyvíjí, je to založené na dobrovolnosti. Tato metoda se hodně používá u tréninku psů a zvířat v ZOO. 

Jak to mám já?

Nejvíce využívám v tréninku horsemanship, resp. je mi blízká metoda Zuzky Prokopové tzv. PARTNERSHIP podle které učím nejen mé miniponíky, ale také předávám své zkušenosti v tréninkových videích v ONLINE KLUBU MININY PRO RADOST

K horsemanshipu jsem se dostala v roce 2009, kdy jsem se stala majitelkou svého prvního koně haflinga Norise, a hledala jsem způsob, jak se s ním dorozumět. Koneckonců byl to i jeden z důvodů, proč jsem si pořídila vlastního koně. V té době se tady začal horsemanship rozšiřovat. Tento způsob práce s koňmi mě zaujal, a já se chtěla naučit podle něj pracovat. 

Pozitivce jsem se začala věnovat v roce 2015, kdy jsem absolvovala s Miou trénink s Helenou Enenkelovou. Principy pozitivky jsem začala používat (a dodnes používám) při tréninku cirkusových kousků, což je také jedna z lekcí v online klubu minipony pro radost

V roce 2017 jsem se začala na určitý čas věnovat pozitivce i s Carmen s cílem zlepšit její motivaci do práce. 
Na společné cestě jsme dosáhli určitého bodu, který se nám nedařilo překonat, a právě pozitivka nám v tom pomohla. V té době jsem absolvovala i dva semináře s Venyou Bonebakker (absolventkou kurzu Connection training).

Nyní už zase pracujeme horsemanshipem, a oběma nám to tak vyhovuje. 🙂

Nedá se ani o jedné metodě říct, že je dobránebo špatná. Vždy záleží na konkrétní situaci, na charakteru miniponíka a zkušenostech jeho majitele nebo člověka, který s ním pracuje.  Pracujte s vašimi parťáky tak, aby vás to bavilo, abyste se na společně strávený čas těšili a užili si ho. 

Líbí se ti článek? A nechceš propásnout další?
Přihlaš se k MINIPONÍKOVSKÉMU ZPRAVODAJI, a já ti dám vědět, když vyjde další. 🙂